Puy Saint Vincent – Opis ośrodka

PUY SAINT VINCENT

Dawna wioska góralska Puy Saint Vincent, której korzenie sięgają 14. wieku, stanowi dziś najniższy z 3 poziomów miejscowości zimowej. Położona na 1400 metrach wysokości, dolna stacja Puy Saint Vincent dzieli się na 3 miejscowości. W Les Prés znajduje się większość sklepów oraz 6-osobowy wyciąg do kompleksu narciarskiego. W Les Alberts umiejscowiony jest ratusz, poczta oraz centrum turystyczne. Le Puy stanowi natomiast najstarszą część Puy Saint Vincent 1400 i ma do zaoferowania liczne historyczne budowle. W tym na przykład publiczny piec, używany do dziś.

Gdy po 1968 roku rozpoczął się rozkwit Les Prés do nowoczesnej stacji narciarskiej Puy Saint Vincent 1400, kolejne poziomy 2 i 3 założono od 1974 roku na wysokościach 1600 i 1800 metrów. Od tego czasu do centrum całego ośrodka narciarskiego rozwinęła się stacja narciarska na średniej wysokości Puy Saint Vincent 1600. Stąd narciarze mogą dotrzeć do całego kompleksu narciarskiego i również tu kończy się większość tras. W połączonej bezpośrednio stacji Puy Saint Vincent 1800 znajduje się większość miejsc noclegowych w formie wygodnych domków i apartamentów.

Park Narodowy Les Ecrins

Park Narodowy Les Ecrins położony jest na południowym-wschodzie Francji z masywem Pelvoux w centrum i otoczony jest częścią Alp Wysokich. Park rozciąga się na powierzchni 1786 kilometrów kwadratowych a centrum Parku o powierzchni 918 km² jest pod szczególną ochroną. Park otrzymał “europejski dyplom obszarów chronionych” i cechuje się wyjątkową roślinnością i ciekawym światem zwierząt. Region ten jest prawdziwym rajem dla miłośników pieszych wędrówek i narciarstwa ze swym najwyższym szczytem Barre des Ecrins o wysokości 4102 m, będący jednocześnie najbardziej wysuniętym na południe cztero-tysięcznikiem.

Puy Saint Vincent położone jest na wyoskości 1400 – 1800 m na terenie francuskich Alp Nadmorskich, ok. 130 km na południowy wschód od znanej miejscowości sportów zimowych Grenbole. Ta nowoczesna miejscowość położona jest powyżej doliny “Vallouise”, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na masyw Ecrins. Dzięki swojemu położeniu w samym sercu terenu narciarskiego, miłośnicy białego szaleństwa mają doskonały dostęp do wyciągów narciarskich oraz tras zjazdowych. Znaleźć można tu trasy o różnym poziomie trudności i świetnych warunkach śniegowych. Miejscowość ta znana i lubiana jest głównie w kręgach rodzin z dziećmi. W roku 2003 uznana została za międzynarodowy teren narciarski przyjazny rodzinom a w roku 2007 odznaczona została znakiem jakości “Familie Plus”. Obok licznych możliwości sportowego spędzania wolnego czasu, urlopowicze odwiedzać mogą liczne restauracje, w których kuchnia jest na wysokim poziomie.

TRASY I WYCIĄGI NARCIARSKIE

Puy-Saint-Vincent (1400 – 2750 m n.p.m.)
75 km urozmaiconych tras narciarskich, klimat alpejskiej wioski, piękne krajobrazy. Tereny narciarskie na wysokości pomiędzy La Pendine (2750 m) a Têtes (2044 m). W regionie są otwarte hale, lasy modrzewiowe i skaliste rynny, co czyni stoki urozmaiconymi. Maksymalna różnica poziomów wynosi 1350 m. Oznakowanie tras odzwierciedla ich stopień trudności. Łagodne stoki przeważają między dwiema stacjami. Większość tras znajduje się ponad Station 1600. Najdłuższy zjazd – z górnej stacji wyciągu Pendine do Station 1400, różnica poziomów 1300 m, średnia. W ośrodku działają szkoły narciarskie.

NARCIARSTWO ZJAZDOWE

Narty dla początkujących:
28 km tras dla początkujących narciarzy. Najwięcej łatwych zjazdów jest w pomiędzy Stadion 1400 i Stadion 1600). Najdłuższy z nich, bardzo przyjemny, to trasa Chemin z wysokości 2000 m n.p.m. aż do Stadion 1600. Niektóre łatwe trasy są stosunkowo krótkie: Citelle, Comes, Mésanges, Dahu. Do dłuższych tras należy niebieska Crête du Rocher Noir.
Na obszarze Station 1600 kilka bardzo krótkich niebieskich tras oraz jeden zjazd do Station 1400 – Granges.

Narty dla średniozaawansowanych:
Najwięcej tras dla średniozaawansowanych narciarzy. Głównie na wschodnich terenach ośrodka. Bardzo fajne długie trasy to Coqs i Bois de Coqs. Puy Saint Vincent to dobry teren dla lubiących wyzwania. Przyjemne zjazdy z końcowej stacji szybkiego wyciągu docierającego do linii lasów (około 2000 m n.p.m.) Bergerie lub Clos d’Aval w kierunku Station 1600. Można stamtąd wjechać nieco wyżej wyciągiem orczykowym Rocher Noir i zjechać czerwoną Bartavelles (połączoną z Bergerie) lub wystartować niebieską Crête du Rocher Noir i kontynuować czerwonymi Vallon des Auffes lub Draille. Kilka wariantów zjazdu czerwonymi trasami z końcowej stacji wyciągu krzesełkowego Pendine (2700 m n.p.m.).

Narty dla zaawansowanych:
Tras dla zaawansowanych narciarzy jest niewiele, ale są naprawdę wymagające. Narciarze profesjonalni powinni spróbować swych sił na 900-metrowej Le Rocher Noir z różnicą poziomów 312 m. Warto wybrać także trasę Carmen biegnącą z końcowej stacji kolejki Pendine. Niektóre czerwone trasy także wymagają sporych umiejętności. Bardzo dobre warunki do jazdy w puchu. Tereny wymagają jednak zjazdów z przewodnikiem.

SNOWBOARD I FREESKIING

Freeride:
13 wyciągów, z których mogą korzystać snowboardziści. Bardzo dobre warunki do jazdy w puchu. Tereny wymagają jednak zjazdów z przewodnikiem. Najwięcej snowboardzistów wybiera tereny Villon de Narreyroux, Col du Bal, Bois de Coqs, Pousterle, Tournoux.

Freestyle: 
Oświetlony snowpark na obszarze Station 1600 z halfpipe, woops, quarterpipe, table, spine, tor do boardercross.

Snowboarding dla początkujących:
Lekcje jazdy na snowboardzie. 

NARCIARSTWO BIEGOWE

Trasy:
40 km tras o różnym stopniu trudności prowadzą przez malownicze okolice parku Ecrins. Biegacze mogą wybierać między łatwymi trasami ćwiczebnymi do urozmaiconych pętli biegowych. Emocjonująca jest wyprawa do doliny Narreyroux, należącej do Parku Narodowego Ecrins. Interesujące trasy na Pousterle i w dolinie Gyr. Trasy biegowe to łatwe 9 km, średnie 14 km, trudne 15 km. Najdłuższą (8 km) i najwyżej wytyczoną trudną trasą jest La Belvedère des Têtes (1600 – 2044 m n.p.m.).

Biegówki dla początkujących: 
Lekcje narciarstwa biegowego.

ROZRYWKA

Après-ski:
Jest tu kino i teatr, wiele barów i restauracji, w których odpocząć można po dniu spędzonym na stoku.

Sporty zimowe:
Organizowane są wyprawy w rakietach śnieżnych, przejażdżki na skuterach śnieżnych, saniami, psich zaprzęgów.

Aktywny wypoczynek
W ośrodku znajduje się basen, lodowisko, snake-gliss, tory saneczkowe.

Atrakcje turystyczne:
Lokalne kościoły i kapliczki są warte odwiedzenia. By poznać alpejskie życie polecane są wyprawy na fermy np. pszczelarską. Do naturalnych atrakcji należy lodowiec Meije oraz wodospad Pisse.

RODZINNE WYJAZDY NA NARTY

Narty dla dzieci:
Dzieci mają tu dobre warunki do jazdy na nartach. Zarówno te, które dopiero zaczynają jak i te już trochę zaawansowane.

Rozrywka: 
Organizowane są wyprawy w rakietach śnieżnych, wyprawy do igloo, spotkania z trenerami psów husky.

Opieka nad dziećmi: 
Żłobek i przedszkole są doskonale wyposażone. Mini klub dla dzieci od 6 do 12 roku życia.
Narciarskie przedszkole oraz szkółka narciarska dla dzieci. Dwa przedszkola: Les Marmottons w Station 1400 i Les P’tits Loups w Station 1600, dla dzieci od 18 miesięcy do 6 lat. „La Maison des Petits Montagnards”. Infrastruktura przystosowana do potrzeb dzieci. Ośrodek posiada znak jakości Les P’tits Montagnards.